MODLITEWNIK SACRA FAMILIA


Cena emisyjna:2 600,00 PLN

Specjalna emisja przygotowana na 100-lecie niepodległości państwa polskiego. Niezwykły Modlitewnik jako drogocenna pamiątka rodowa na pokolenia, w oprawie jubilerskiej.

HISTORIA ORYGINAŁU

Modlitewnik Sacra Familia wzorowany jest na jednym z najstarszych zachowanych iluminowanych rękopisów liturgicznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich, czyli po prostu jednej z pierwszych polskich Ksiąg, „Sakramentarzu Tynieckim”. Nazwę zawdzięcza Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, w którym był przechowywany. Można powiedzieć, że jest to najstarszy modlitewnik, związany z narodem polskim.

Powstał on w latach ok. 1060-1070 r. (czyli zaledwie 100 lat po przyjęciu przez Polskę chrztu). Zawierał modlitwy przeznaczone dla kapłana celebrującego Mszę świętą oraz najstarszy w Polsce zapis muzyczny w postaci cheironomicznej - to oznaczenia dźwięków bez pięciolinii umieszczone nad tekstem.

Niesamowita forma manuskryptu świadczy o jego przynależności do tzw. rękopisów królewskich. Spełniały one nie tylko funkcję liturgiczną, ale były także wyrazem bogactwa monarchii. Sakramentarz łączy się z postacią króla Bolesława Śmiałego lub Kazimierza Odnowiciela.

Rękopis „Sakramentarza Tynieckiego” zdobią bordiury, czyli dekoracyjne obramowanie kart. Tworzą prostokątne ramy wypełnione motywami liści i palmet, uzupełnione plecionką, a także kilkanaście mniejszych inicjałów wypełnionych złotą lub srebrną plecionką z motywami roślinnymi.

WSPÓŁCZESNE DZIEŁO

Artystyczne zdobienia księgi i kompozycja miniatur figuralnych zostały odtworzone w „Modlitewniku Sacra Familia” z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. To nadzwyczajny wycinek historii osadzony we współczesne ramy.

Modlitewnik Sacra Familia, posiada podobnie jak Złota Biblia Papieska ręcznie wykonaną oprawę jubilerską. Na awersie znajduje się wizerunek Świętej Rodziny wzorowany na oryginalnej ikonie będącej obrazem wzajemnych relacji rodziny. Jezus, Maryja i Józef kroczyli wspólnie drogą życia i w ten sam sposób wzrastali w obliczu Boga. Ikona ta jest symbolem wspólnoty rodzinnej, wspólnoty Kościoła, ludu Bożego oraz Rodziny Bożej ukrytej pod opieką Boga. Symbolicznie ważne są również kolory zastosowane w ikonie, szczególnie srebrny i złoty. W sztuce przyjęło się, że barwa srebrna reprezentuje dobro, bezinteresowność, rycerskość i honor, a w symbolice biblijnej - prawdę. Złoto, w ikonografii symbolizuje świętość, niezniszczalność i chwałę Bożą, oraz życie w Królestwie Bożym. Kolor czerwony w symbolice biblijnej jest kolorem królewskości i najwyższego kapłana. Czerwień jest także symbolem ofiary męczeństwa Jezusa, jego miłości i miłosierdzia. Ikona Świętej Rodziny została oryginalnie „napisana” przez Marię-Paulę, mniszkę benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jerozolimie, na zamówienie Marii i Ludwika d’Ammonville - odpowiedzialnych za Ruch Equipes Notre-Dame. W roku 1988 podczas Międzynarodowego Kongresu Equipes Notre-Dame, została ofiarowana przedstawicielom polskiego Ruchu Światło-Życie Domowego Kościoła.

W oprawie umieszczono: 8 turkusów (4 duże i 4 mniejsze), 13 malachitów oraz 16 kryształów Swarovskiego.

Wnętrze to luksusowy papier, do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, pochodzący z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264). Tak, jak w oryginalnym Sakramentarzu, papier pozwala na przebicie iluminacji na drugą stronę.

W Modlitewniku Tysiąclecia umieszczono całostronicową miniaturę Maiestas Domini z przedstawieniem zasiadającego na łuku tęczy Chrystusa, którego wpisaną w mandrolę postać flankują dwa sześcioskrzydłe serafiny. W rogach ukazano cztery Istoty Żyjące: człowieka, orła, lwa i wołu – zgodnie z tradycją symbolizujące ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza. Chrystus, którego głowę otacza nimb krzyżowy, jedną rękę wznosi w geście alokucji, w drugiej trzyma zaś otwartą księgę z wypisanymi słowami „REX REGU[M] ET D[OMI]N[U]S DOMINANTIU[M]” – wyjętym z Apokalipsy tytułem „Król nad królami i Pan nad pany”.

NIEZWYKŁY SKARB RODZINNY

Modlitewnik Sacra Familia stanowi narzędzie niezbędne dla każdego katolika, chrześcijanina. Zawiera nie tylko modlitwy i pieśni, ale również fragmenty katechizmu, dzięki czemu możemy stosować go również podczas uroczystości.

Został on wyemitowany w 1918 egzemplarzach, na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Modlitewnik Sacra Familia przechowywany jest w worku w kolorze purpurowym. Do zestawu dołączamy również rękawiczki bawełniane, aby ułatwić bezpieczne obchodzenie się z Modlitewnikiem i jego złotymi kartami. Dzięki Certyfikatowi Autentyczności, potwierdzonemu własnoręcznym podpisem Zarządu Wydawnictwa, Modlitewnik Sacra Familia, może stanowić również wyjątkowy prezent oraz niezwykłą pamiątkę na pokolenia.

SPECYFIKACJA KSIĘGI

· Zdobienie: 37 kamieni – 8 turkusów, 13 malachitów, 16 kryształów Swarovskiego, okładka uszlachetniona srebrem, złotem i malarstwem olejnym

· Oprawa: awers uszlachetniany srebrem najwyższej próby oraz selektywnie 24-karatowym złotem, z wizerunkiem obrazu Świętej Rodziny, rewers oprawiony delikatną tkaniną welurową

· Wymiary: 21,4 cm x 14,6 cm

· Papier: Luksusowy papier z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264) - papier do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, niezmiennie od XIII wieku.

· Nakład: 1918 egzemplarzy

· Dodatki: ekskluzywny worek satynowy, rękawiczki, numerowany certyfikat autentyczności od emitenta