Modlitewnik "Regina Poloniae" wzorowany jest na jednym z najstarszych zachowanych iluminowanych rękopisów liturgicznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich, czyli po prostu jednej z pierwszych polskich Ksiąg, „Sakramentarzu Tynieckim”.

Nazwę zawdzięcza Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, w którym był przechowywany. Można powiedzieć, że jest to najstarszy modlitewnik, związany z narodem polskim.
Powstał on w latach ok. 1060-1070 r. (czyli zaledwie 100 lat po przyjęciu przez Polskę chrztu). Zawierał modlitwy przeznaczone dla kapłana celebrującego Mszę świętą oraz najstarszy w Polsce zapis muzyczny w postaci cheironomicznej - to oznaczenia dźwięków bez pięciolinii umieszczone nad tekstem.
Niesamowita forma manuskryptu świadczy o jego przynależności do tzw. rękopisów królewskich. Spełniały one nie tylko funkcję liturgiczną, ale były także wyrazem bogactwa monarchii. Sakramentarz łączy się z postacią króla Bolesława Śmiałego lub Kazimierza Odnowiciela.

Rękopis „Sakramentarza Tynieckiego” zdobią bordiury, czyli dekoracyjne obramowanie kart. Tworzą prostokątne ramy wypełnione motywami liści i palmet, uzupełnione plecionką, a także kilkanaście mniejszych inicjałów wypełnionych złotą lub srebrną plecionką z motywami roślinnymi.

Współczesne wydanie Modlitewnika

Artystyczne zdobienia księgi i kompozycja miniatur figuralnych zostały odtworzone w modlitewniku „Regina Poloniae” z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. To nadzwyczajny wycinek historii osadzony we współczesne ramy.
Modlitewnik Tysiąclecia, posiada podobnie jak Złota Biblia Papieska ręcznie wykonaną oprawę jubilerską. Na awersie znajduje się najbardziej czczony i rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa w Polsce, cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, inkrustowany 24-karatowym złotem oraz ozdobiony 63 kamieniami jubilerskimi. W oprawie umieszczono: 8 turkusów, 15 malachitów oraz 40 kryształów Swarovskiego osadzonych w koronie Królowej Polski.
Wnętrze to luksusowy papier, do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, pochodzący z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264). Tak, jak w oryginalnym Sakramentarzu, papier pozwala na przebicie iluminacji na drugą stronę.

W Modlitewniku umieszczono całostronicową miniaturę Maiestas Domini z przedstawieniem zasiadającego na łuku tęczy Chrystusa, którego wpisaną w mandrolę postać flankują dwa sześcioskrzydłe serafiny. W rogach ukazano cztery Istoty Żyjące: człowieka, orła, lwa i wołu – zgodnie z tradycją symbolizujące ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza.

Chrystus, którego głowę otacza nimb krzyżowy, jedną rękę wznosi w geście alokucji, w drugiej trzyma zaś otwartą księgę z wypisanymi słowami „REX REGU[M] ET D[OMI]N[U]S DOMINANTIU[M]” – wyjętym z Apokalipsy tytułem „Król nad królami i Pan nad pany”.

Modlitewnik Regina Poloniae jest niezbędny każdemu katolikowi. Zawiera nie tylko modlitwy i pieśni, ale również fragmenty katechizmu, dzięki czemu możemy stosować go również podczas uroczystości.

Modlitewnik został wyemitowany w 1717 egzemplarzach, na pamiątkę uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej w Częstochowie.
Modlitewnik przechowywany jest w worku w kolorze szmaragdowym. Do zestawu dołączamy również rękawiczki bawełniane, aby ułatwić bezpieczne obchodzenie się z modlitewnikiem i jego złotymi kartami. Dzięki Certyfikatowi Autentyczności, potwierdzonemu własnoręcznym podpisem Zarządu Wydawnictwa.  Stanowić może wyjątkowy prezent oraz niezwykłą pamiątkę na pokolenia.

 

Specyfikacja

Oprawa: Najbardziej czczony i rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa w Polsce – Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
Zdobienie: 63 kamienie – 8 turkusów, 15 malachitów, 40 kamieni Swarovskiego, okładka uszlachetniona 24-karatowym złotem.
Wymiary księgi: 21,4 cm x 14,6 cm, oprawa welurowa
Papier: Luksusowy papier pochodzący z włoskiej fabryki Fedrigoni (rok założenia 1717), która kontynuuje tradycje najstarszej papierni świata "Fabriano" (rok założenia 1264)