Jubileuszowa kolekcja, która okazała się tym cenniejsza w czasach pandemii, gdy podróżowanie stało się tak bardzo uciążliwe i skomplikowane, gdziekolwiek trafia, zabiera „czytelnika” w wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni. W barwną wyprawę, dosłownie i metaforycznie – przez 7 cudów słowa pisanego oraz przez 7 historycznych miejsc, w których powstały.
Odkrywa karty najbardziej przełomowych woluminów w historii słowa pisanego, eksplorując tym samym oś czasu od roku 1250 przed Chrystusem aż do roku 1820 naszej ery.
Eskapada ta rozpoczyna się od starożytnego Egiptu Ramzesa II, gdzie powstała najpiękniejsza ze znanych ludzkości Ksiąg Umarłych –
Papirus Ani’ego (British Museum). Dzięki
Dziennikowi Pokładowemu Krzysztofa Kolumba wraz z innymi najważniejszymi dokumentami z jego wyprawy, prowadzi do Nowego Świata i najbardziej przełomowej podróży w dziejach cywilizacji (Biblioteka Narodowa w Madrycie).
Wiedzie następnie na kartach
Manuskryptu Wojnicza, zwanego najbardziej tajemniczym manuskryptem wszechczasów (Biblioteka Ksiąg Rzadkich Uniwersytetu Yale), w nieznane tajemnicze miejsce bez nazwy i szerokości geograficznej, pełne niezidentyfikowanych roślin, dziwnych kobiecych postaci oraz konstelacji astronomicznych i astrologicznych.
Podąża następnie dzięki
Kodeksowi Leicester, najdroższemu manuskryptowi świata (własność Fundacji Billa i Melindy Gates), do pięknej XV-wiecznej Florencji, widzianej okiem ekscentrycznego Leonardo da Vinci. Wznosi spojrzenie na rozgwieżdżone niebo Fromborka, gdzie
Mikołaj Kopernik dowodził orbitowanie Ziemi wokół Słońca i opisał je w
De Revolutionibus to najważniejsza naukowa, przełomowa rozprawa w historii ludzkości (Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego).
W końcu prowadzi do Moguncji, gdzie spracowane ręce Jana Gutenberga składają pierwszą prasę drukarską na której wydrukowana została
Biblia Gutenberga – najstarszy inkunabuł (Biblioteka Diecezji Pelplińskiej).
Jakby tego było mało, podróż kończy się na złotych piaskach pustyni Najd gdzie polski hrabia Wacław Seweryn Rzewuski odkrywa dla świata Zachodu tajemnice Orientu oraz hodowli czystej krwi koni arabskich i ilustruje je w
Manuskrypcie Rzewuskiego – najbogatszym i jednym z najważniejszych zabytków piśmienniczych opisujący świat Półwyspu Arabskiego sprzed 200 lat (Polska Biblioteka Narodowa).
Podróżujący przez nasze „7 Wonders” ma niecodzienną okazję zbadać: egipskie hieroglify, łacińskie i greckie litery kaligraficzne, „szczęśliwą winę” Gutenberga, zapiski leworęcznego geniusza lustrzanym pismem popełnione, wreszcie tajemniczy język, będący największym ze współczesnych wyzwań dla językoznawców i kryptologów, a w końcu także piękny XIX-wieczny francuski oraz poetycki ponadczasowy język arabski.