i zapytaj o cenę oraz oferty specjalne

Krzysztof Kolumb

Iconic Columbus Treasures 

by Manuscriptum

Zestaw faksymili zawiera: Dziennik pokładowy Krzysztofa Kolumba skopiowany przez Bartolome de Las Casas, oprawiony w tłoczoną naturalną skórę z oprawionym kopalem i kamieniem Atlantydy – Larimarem; list Krzysztofa Kolumba do katolickich władców Hiszpanii w niezwykle rzadkiej formie książkowej z 1494 r. z ilustracjami Albrechta Duerera oprawiony w skórę i czerpanego marmurkowego papieru; mapę Krzysztofa Kolumba z 1490 roku naklejona na naturalnej skórze oraz mapę świata wykonaną w 1500 roku przez hiszpańskiego kartografa i podróżnika Juana de la Cosa.

Obcowanie z takimi dokumentami angażuje wyobraźnię, pobudza wrażliwość i wprowadza w szczególny nastrój każdego, kto stanie na ich drodze. To dlatego jesteśmy w stanie zainteresować ekspertów i pasjonatów z innych dziedzin kolekcjonerstwa i zaprosić do niespotykanej nigdy dotąd w skali światowej, często ekscentrycznej w pozytywnym znaczeniu, KOLABORACJI. 

Tym razem do projektu zaproszona została firma wyróżniająca się doskonałym smakiem i znawstwem najbardziej luksusowych alkoholi Iconic Art Spirits. To właśnie ta firma sprawia, że "idealne trunki są jeszcze lepsze".

Iconic Art Spirits 1780/1980 ‒ kunszt blenderski

Historia rumu jest tak stara, jak stara jest historia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Tak jak nie miał on świadomości, że ląd, do którego dobił, był nowym kontynentem, tak z pewnością nie przyszło mu do głowy, że przywiezione na ten ląd sadzonki trzciny cukrowej w niedalekiej przyszłości dadzą początek nowej kategorii gorzelnictwa – produkcji rumu. Dlaczego Kolumb nie przywiózł np. tulipanów, które ponad sto lat później stały się przyczyną tulipanowej wojny, tego nie sposób odkryć na kartach jego dziennika pokładowego. Trudno jednak nie przyznać, że, jak na prawdziwego żeglarza przystało, miał on zmysł, który naprowadzał go na najbardziej obiecujące odkrycia. Wiele z nich barwnie opisuje rzeczony dziennik pokładowy. Zawarte w nim informacje zapisane pod wpływem obserwacji zjawisk i faktów, potwierdzają, co pokazuje historia ziemskiej cywilizacji ‒ największe odkrycia zdarzają się często przez szczęśliwy przypadek – Anglicy określają to dźwięcznym słowem serendipity.

Historia lubi się powtarzać. W niedalekiej przeszłości w pewnym zapomnianym zakątku piwnicy The Harewood House, starej wiejskiej angielskiej posiadłości, również całkiem przez przypadek, dokonano niebywałego odkrycia: 59 nieoznakowanych butelek pokrytych kilkusetletnim kurzem i pajęczynami skrywających tajemniczy trunek. Szczegółowa ocena ich zawartości wykazała, że jest to rum. I to nie byle jaki ‒ po ponad dwóch wiekach w butelkach trzyma moc 57% alkoholu. Ten datowany na rok 1780 rarytas, pierwotnie był destylowany w barbadoskiej posiadłości należącej do ówczesnych właścicieli Harewood, skąd najprawdopodobniej w 1810 roku trafił w beczkach do Anglii. Tu, na polecenie Edwarda Lascellesa, pierwszego hrabiego Harewood, został zabutelkowany przez firmę Oldfield's of York i złożony w czeluściach piwnicy Harewood House, gdzie leżał zapomniany przez dwa stulecia.

Sekretna receptura

Pod koniec XVIII wieku, kiedy niejaki Severo Arango y Ferro przybył do Cartagena de Indias w Nueva Granada, by ulepszyć system poboru podatków dla Hiszpanii w amerykańskich koloniach hiszpańskich, jego charyzma i nieugiętość sprawiły, że szybko został on okrzyknięty dyktatorem (hiszp. dictador). W czasie pobytu w Nueva Grenada to on stał się pierwszym znanym w regionie promotorem rumu. Zakochał się w tym egzotycznym eliksirze szczęścia tak bardzo, że został kluczowym dostawcą egzotycznych spirytusów z trzciny cukrowej.

Prawie 180 lat po powstaniu mitu Dictadora, w roku 1913 Don Julio Arango y Parra, jeden z jego potomków, założył Destilería Colombiana. Całe lata badał mit swego przodka, poświęcając swoje życie na rzecz jego spuścizny. Zgłębiał receptury rumu, aż wreszcie stał się jego następcą ‒ najlepszym kolumbijskim producentem rumu w Strefie Karaibskiej.

Dziś od ponad 20 lat produkcję rumu Dictador osobiście nadzoruje potomek słynnego Don Julio Arango y Parra ‒ Herman Arango Parra. Jest on przedstawicielem już trzeciego pokolenia rodziny tworzącej wyrafinowany kolumbijski rum. Mistrz kontroluje cały proces produkcyjny według niepowtarzalnych, rodzinnych receptur, doskonalonych przez jego spadkodawców. 

Skarb w butelce

Harewood Rum jest aktualnie najstarszym znanym na świecie rumem. Z 59 odkrytych butelek, 28 zawierało ciemny, a pozostałe 31 jasny rum.

Na potrzeby projektu Iconic Columbus Tresures zespół Iconic Art Spirits zdecydował się przygotować kolekcjonerom niezwykłą, nieoczywistą, zaskakującą i doskonałą w swym smaku butelkę rumu będącą blendem ciemnego rumu Harewood 1780 oraz 41-letniego kolumbijskiego rumu Dictador.

Iconic Rum 1780’1980 jest pierwszym w historii tego typu blendem, powstałym w wyniku innowacyjnego podejścia twórców rumu, a jego efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania ekspertów.

I tak rocznik 1780 połączył moc z rocznikiem 1980 w symfonii smaku, zapachu i tańcu fal oceanu, który niegdyś ukołysał 700 mililitrów alkoholu najprawdziwszej karaibskiej historii. Historii, która zaczęła się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, w chwili gdy przekazał on dar cebulek trzciny cukrowej tubylcom nowo odkrytego lądu, gdzie rozkwitły tak urodzajnie, jak nigdzie indziej.
Dziś ta drogocenna mieszanka rumu Iconic objawia swoją siłę w projekcie Iconic Columbus Tresures




“Iconic Art Spirits 1780-1980 – głęboki, wielowarstwowy zapach liści tytoniu, miodu gryczanego, lukrecji, wanilii i słodkich przypraw. Jego smak jest wytrawny i kremowy, z nutami palonej kawy, suszonych śliwek i słonego karmelu. Rum ten jest niezwykle elegancki i dystyngowany, z długim finiszem trwającym kilka minut.”

– Piotr Kamecki, jeden z najbardziej renomowanych sommelierów na świecie.

Specyfikacja zestawu


i zapytaj o cenę oraz oferty specjalne.

  1. Dziennik Pokładowy Krzysztofa Kolumba w oprawie jubilerskiej ozdobiony 8 kopalami kolumbijskimi i 1 kamieniem Larimar. Oprawa ze skóry naturalnej z oryginalnym złotym tłoczeniem.
    Technologia fascimile: rzeźbienie w papierze, ręczne postarzanie.
  2. List Kolumba do hiszpańskich monarchów Ferdynanda i Izabeli Katalońskiej oprawiony w naturalną skórę i ręcznie barwiony papier, ozdobiony oryginalnym herbem.
    Technologia facsimile: ręczny proces przygotowania i oprawy
  3. Mappa Mundi Kolumba. Dwustronna, wykonana na pergamenacie, ręcznie wycinana i starzona.
  4. Mapa świata Juana de la Cosa. Wykonana na pergamenacie, ręcznie wycinana i starzona . Oprawiona w postarzaną skórę cielęcą.
  5. Iconic Rum 1780–1980
    Cask Ref: Ex – SH235
    Batch: 80-101
    Pojemność: 700 ml
    Ilość: 305 butelek
    Lot No.: 14.04.2021
    Akcesoria: ekskluzywna skrzynia drewniana i szklana, dedykowana skórzana tuba, książka z komentarzami, rękawiczki,  numerowany certyfikat notarialny.
Nakład: ograniczony do 300 egzemplarzy.