Dom Emisyjny Manuscriptum to oficyna wydawnicza jakich niewiele na świecie. Specjalizujemy się w doskonałym replikowaniu zwykle nieudostępnianych publicznie woluminów, które w każdym zakątku świata, w każdej kulturze, w każdym momencie określić możemy jako „NAJ”. Odróżnia nas to od wszystkich innych wydawnictw działających w tej branży od ponad 70-ciu lat.

Wyszukujemy tym samym tylko i wyłącznie bibliofilskie rarytasy, które dziś postrzegane są w środowisku kolekcjonerów, jako najpiękniejsze, najbardziej tajemnicze, największe, najbardziej przełomowe lub „naj-pierwsze”.


Ta selekcja sprawia, że emitujemy wyłącznie najcenniejsze z zachowanych manuskryptów, inkunabułów czy starodruków będących dziedzictwem minionych epok. Wyszukujemy dzieła, które zapoczątkowały nowy światopogląd, kulturę czy religię lub były impulsem dla rozwoju w sferze naukowej.
Kilkusetletnie,  a czasem sięgające czasów sprzed naszej ery oryginały, skrywane w sejfach księgozbiorów państwowych lub u prywatnych kolekcjonerów są na ogół niedostępne ani dla kadry akademickiej, ani tym bardziej dla zwykłego człowieka. Co więcej, rzadko zdarza się, że trafiają na wystawy muzealne służąc pro publico bono i ciesząc oko przeciętnego odbiorcy zainteresowanego tematem. Ich wielowiekowe, często pergaminowe lub papirusowe karty i zwoje, ich nadszarpnięte upływem czasu oprawy, kapitałki, atramentowe autografy czy barwniki drukarskiej czcionki wymagają szczególnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – światłem, wilgocią, temperaturą powietrza, a także niezamierzoną szkodą, jaką może uczynić ludzka ręka lub przypadkowe zdarzenie.

Dlatego, by zamknięte w sejfach nie uległy zapomnieniu przez kolejne pokolenia, odtwarzane są od kilkudziesięciu już lat w postaci publikacji zwanych FAKSYMILE – naukowych kopii wiernie odwzorowujących oryginały zabytków światowego piśmiennictwa.


Biorąc na siebie odpowiedzialność za ich doskonałe odtworzenie, nie tylko kultywujemy pamięć o pochowanych woluminach, ale stajemy się także ratunkiem dla dziedzictwa kulturowego. Dzięki naszym faksymiliom te bezcenne dzieła stają się dostępne dla rzeszy odbiorców, trafiając na wystawy, publiczne pokazy, targi i festiwale tak w Polsce jak i daleko poza jej granicami.

Promują polską kulturę na świecie i światowe dziedzictwo w naszym kraju. Księgi będące świadectwem historii, nauki oraz sztuki zapisanym na kartach najstarszych skarbów bibliofilskich - manuskryptów, inkunabułów, białych kruków - odtworzone w naukowych kopiach (faksymile) trafiają do masowej świadomości dzięki temu, że odwzorowaliśmy je zarówno naukowo jak i artystycznie.

By podkreślić ich znaczenie, przyciągnąć uwagę największych nawet estetów i koneserów sztuki, nadajemy naszym faksymiliom nowy, wyjątkowy i drogocenny charakter często oprawiając je w oprawy jubilerskie zgodne ze stylem epoki, w której powstały.

Sprawdź co o nas mówią