Pierwsza w Polsce artystyczna księga mennicza z oryginalnym medalem z czystego srebra lokacyjnego.

Awers oprawy zdobi unikatowy medal z wizerunkiem Galla Anonima, specjalnie zaprojektowany i wybity z 0,5 kg czystego srebra (próba 999) w Mennicy Państwowej.

Autorem słynnej Kroniki był średniowieczny skryba, wędrowiec i mnich Gall Anonim, który na kartach swojego manuskryptu, po raz pierwszy w historii, spisał dzieje oraz realia ówczesnej Polski. Oryginał Kroniki nie dotrwał do naszych czasów, a najstarsze zachowane rękopiśmienne kopie Kroniki pochodzą z XIV wieku i znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Niniejsza Księga zawiera pochodzące z 1873 roku tłumaczenie Zygmunta Komarnickiego z łaciny na język polski .

To niezwykłe artystyczne wydanie kolekcjonerskie zawiera oryginalne teksty spisane minuskułą karolińską i liczne ozdobniki z ręcznie nakładanego 24-karatowego złota. Wszystko to na specjalnym papierze - pergamenacie - imitującym średniowieczny pergamin, który zapewne został użyty przez samego Galla.

Unikatowa organiczna oprawa introligatorska wykonana jest z wykorzystaniem wiekowych drewnianych desek oraz ręcznie wybarwianej skóry. Na grzbiecie charakterystyczne zwięzy wskazujące na ręczne szycie nićmi bawełnianymi. Użyte materiały oraz technologię dobrano tak, aby nawiązywały do tych wykorzystywanych w średniowieczu.

Specyfikacja

Tłumaczenie Zygmunta Komarnickiego, Warszawa 1873
Objętość ok. 140 stron, 5 ozdobnych inicjałów
Księga została wydrukowana na bezdrzewnym, matowym papierze objętościowym, z jednokrotnym dwustronnym powleczeniem. Papier nie zawiera wybielaczy optycznych oraz spełnia normę tzw. papieru długowiecznego (ISO 9706).
Medalion o masie 0,5 kilograma wykonany z czystego srebra próby 999 wmontowany w 100-letnią, drewnianą okładkę.