To właśnie dzięki tym winietom zawierającym niezwykle barwne, niemalże impresjonistyczne sceny, z których wiele wykorzystano w licznych publikacjach, Ani zawdzięcza swoją sławę. Ponieważ w związku z wymogami dotyczącymi muzealnej przestrzeni wystawowej zwiedzającym można udostępnić jednorazowo zaledwie niewielką liczbę arkuszy Papirusu Aniego, to właśnie te winiety stały się najbardziej rozpoznawalne.
Papirusowy manuskrypt z kursywnymi hieroglifami i kolorowymi ilustracjami pochodzący z ok. 1250 p.n.e., stworzony został w XIX dynastii Nowego Królestwa starożytnego Egiptu dla tebańskiego pisarza Ani.
Zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez sir E. A. Wallisa Budge'a i wysłany do British Museum w którym znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości siedemdziesięciu ośmiu stóp na trzydzieści siedem arkuszy o niemal równej wielkości, naruszając integralność zwoju.
Rzadkie winiety, hymny i rozdziały oraz opisowe i wprowadzające rozdziały sprawiają, że ma on wyjątkowe znaczenie w badaniu Księgi Umarłych i zajmuje wysokie miejsce wśród autorytatywnych tekstów tebańskiej wersji tego niezwykłego dzieła.
Tytuł: Księga Umarłych, Papirus pisarza Aniego
Pochodzenie: Grobowiec Ani, Teby, Egipt.
Data powstania: rok 1250 p.n.e.
Podłoże: Papirus
Tekst: hieroglif
Sygnatura: EA 10470. British Museum.
Nakład: 999 egzemplarzy w edycji limitowanej.
Akcesoria: luksusowa drewniana skrzynia polerowanego drzewa orzechowego, europejski certyfikat notarialny, suplement, rękawiczki.
ISBN: 978-84-948322-1-5
Numer konta bankowego: 81 1140 2004 0000 3102 7763 5360
Domaniewska 37
Warszawa
02-672
Polska