Panorama ukazuje dokładnie topografię Krakowa, sąsiadujący Kazimierz i Kleparz, a także przedmieścia i najbliższe okolice. W centralnym miejscu znajduje się wstęga z napisem: Kraków Metropolia Królestwa Polskiego. Oprócz budynków, pokazuje sieć dróg, rzek, pól, ogrodów i podmiejskie szerokie pastwiska, a także szczegóły codziennych zajęć mieszkańców. Na pierwszym planie przedstawiono orszak królewski zmierzający z Wawelu do pałacu w Łobzowie, drugiej rezydencji monarchy. Na rycinie umieszczono także m.in. wezwania kościołów, nazwy bram w murach obronnych i pałacu prymasowskiego.
W prawym górnym rogu znajduje się legenda z nazwami dziesięciu budowli. Zamieszczone są również nazwy rzek: Wisły i Rudawy. W górnej części umieszczono sześć herbów: Kleparza, Krakowa i Kazimierza, zaś nad Wawelem - Orła Białego, a po bokach Węża Sforzów i Pogoń Litewską.
Kraków ukazany został w czasach swojej największej świetności, gdy pełnił jeszcze funkcję siedziby monarchy. Twórca/twórcy Panoramy musiał dobrze znać miasto, gdyż odtworzył je w bardzo precyzyjny i wierny sposób. W żadnej innej wcześniejszej mapie nie można spotkać takiego nagromadzenia szczegółów, część z nich ukazana została po raz pierwszy.
Wydawcy przykładali wysoką dbałość zarówno w stosunku do jakości wykonania map, jak i o szczegóły i ich walory estetyczne. Opis panoramy Krakowa, pozwala zrozumieć dlaczego miało to dla nich tak duże znaczenie.
"... samo miasto [Kraków] splendorem budowli prywatnych i publicznych, jak obfitością wszystkiego, co należy do potrzeb i wygód życiowych, do tego liczbą, uprzejmością i elegancją ludzi, nie tylko dzierży pierwsze miejsce między grodami północy, lecz także współzawodniczy z najsławniejszymi Niemiec, Włoch i Francji”.
Panorama Krakowa ma łączną długość ponad jednego metra, została odbita w formacie podwójnie długim. Żadne inne panorama w Civitates nie została wykonana w takich rozmiarach.
Tytuł: CRACOVIA METROPOLIS
REGNI POLONIAE
Twórca
oryginału: Braun, Georg (1541-1622)
Wydawca oryginału: Coloniae
Agrippinae, Anton Hierat
Plan wyjęty
z dzieła: Braun G. Hogenberg F., „Civitates Orbis Terrarum”
Miejsce
wydania oryginału: Kolonia
Data wydania
oryginału: 1618
Język: łaciński
Format: 102 x 37
cm
Technika
oryginału: Panorama na 2 arkuszach, miedzioryt, kolorowany w epoce
Właściciel
oryginału: Biblioteka Narodowa
Technika faksymile: Wydruk, ręcznie wykańczany, starzony, klejony z 16 części
Data wydania faksymile: 02 listopad 2022
Wydawca faksymile: Dom emisyjny MANUSCRIPTUM
Nakład całkowity: 99 egzemplarzy
Numer konta bankowego: 81 1140 2004 0000 3102 7763 5360
Domaniewska 37
Warszawa
02-672
Polska