Historia mapy jest niezwykle ciekawa. Począwszy od jej odkrycia, a skończywszy na niezliczonych teoriach spiskowych, których powodem się stała.
Natknął się na nią
9 października 1929 roku Gustav Adolf Deismann, profesor teologii na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Został on wyznaczony przez tureckie Ministerstwo Edukacji do skatalogowania dzieł nieislamskich w Bibliotece Pałacu Topkapi. Stało się to możliwe po prośbie
Deismann skierowanej do zarządcy pałacu
Khalila Edena, który zorganizował poszukiwania porzuconych i zapomnianych dokumentów. Gdy Deissmann po raz pierwszy zetknął się z mapą, już wtedy zdał sobie sprawę, że może mieć w rękach wyjątkowe znalezisko. Skonsultował się więc z orientalistą Paulem Calaisem, który zidentyfikował ją jako mapę sporządzoną przez Piri Reisa. Odkrycie stało się międzynarodową sensacją, ponieważ była to wówczas jedyna znana kopia mapy świata Krzysztofa Kolumba, a także jedyna XVI-wieczna mapa przedstawiająca Amerykę Południową w geograficznie poprawnym położeniu podłużnym względem Afryki.
Zachowany fragment zawiera zachodnie wybrzeże Afryki i wschodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Mapa została podpisana przez Piri Reisa, admirała osmańskiego, geografa i kartografa, i opatrzona datą islamskiego miesiąca Muharram 919, co odpowiada 1513 w kalendarzu gregoriańskim.